* İLETİŞİM NUMARALARI AYDIN KAYNARPINAR 05054830058ALİ BİLGİÇ 05055020621AHMET BAYAR 05357637429
* KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI ART NİYETLE KULLANDIKLARINI TESBİT ETTİK. BU NEDENLE NUMARALARI GİZLEDİK. ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEKİ TELEFONLARI ARAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ
  GAZİ MERT
ORTA ÖĞRETİM YILLARIMDA TÜRKİYE VE DÜNYA MANZARALARI ( 20 )
  SELAMİ KAYTANCI
Deve kuşu gibi olmak!..
  DR ALİ CAYMAZ
İMAM-HATİP LER
  NİZAMETTİN DURAN
Şikâyette Samimiyet!
  MUSTAFA AKDAĞ
İmam-Hatipler Yeniden Parlıyor
  İBRAHİM SAY
EKMEK ARASI LAHMACUNDAN THE İMAM?A
  ADEM ARMAĞAN
 
 
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?
Çok iyi
İyi
Fena değil
Kötü

 
 

GAZİ MERT

ORTA ÖĞRETİM YILLARIMDA TÜRKİYE VE DÜNYA MANZARALARI ( 20 )

1960 ihtilal’inden önceki yıllarda her İl’de olduğu gibi Adana’da da büyük olaylar yaşanmıştı.
İhtilal yanlıları büyük olaylar çıkarmaktaydı.
Bir defasında hatırlıyorum sağduyulu Adana gençliği sokaklara dökülmüş, bir gece vakti yazlık sinama’nın birinde kominizm prapoğandası yapan guruba baskın düzenlemişti.
Ben de o baskın düzenleyen sağduyulu gençlerin arasındaydım.
Polis ve jandarma da sivil kıyafet giyerek bize yardımcı olmuştu.
Yine başka bir defasında kominizm prapoğandası yapan bir tiyatro ekibi gelmiş, Adana’da üst üste oyunlarını sergilemişlerdi.
Oyunun üçüncü gününde 25-30 kişilik gençler grubu olarak büyük ağabeylerimiz tiyatro bileti almışlar ve her biri 5’er adet çiğ yumurta alarak salonun muhtelif yerlerine oturmuşlardı.
Ben de aralarındaydım…
Tiyatro ekibi oyuna başladıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra Osmanlılar ve Türk Milletini kötülemeye, İslamiyet’le alay etmeye başlamışlardı.
İşte tam bu sırada büyük ağabeylerimizden biri yuh çekerek elindeki yumurtalardan birini sahneye fırlatmıştı.
Bu bizlere de işaret olmuş, seyircilerin arasında muhtelif yerlerde oturan arkadaşlarımız yuh çekerek sahneye yumurta fırlatmaya başlamıştı.
Oyuncular ve diğer seyirciler adeta çil yavrusu gibi dağılmışlar, oyunun oynatılması engellenmişti.
Dışarıda nöbet bekleyen askerler de bize katılmış ve tiyatro eserinin desteklemek için gelen seyircilere tekme tokat müdahalede bulunmuşlardı.
Ben elimde kalan son yumurtayı atamadan ortalık karışmıştı.
Eli yumurtalı kalabalığın arasından çıkarken askerlerin komutanı olduğunu sandığım üniformalı biri bana yaklaşmış, iki kolumdan tutmuş, havaya kaldırmış, alnımdan öpmüş ve “sağ olun evlat…Vatan size minnettar…”demişti…
O günden sonra bir daha Adana hudutları içine kominizm prapoğandası yapan hiçbir grup girememişti.
Adana’daki öğrencilik yıllarım hep böyle anılarla dolu…
Ancak 1960 darbesi ve 1961 yılında meydana gelen olaylar Adanadaki öğrencilik yıllarımız en hüzünlü yılları olmuştu.
Türkiye'de on yıllık Demokrat Parti iktidarını sona erdiren ve uzun yıllar askeri vesayetin siyaset üzerinde baskı kurmasına neden olan 27 Mayıs 1960 darbesine giden yol aynı zamanda 15 Ekim 1961 seçimlerini de etkileyen temel unsurdu. Sivil siyasete ezip geçen bu darbe emir-komuta zinciri içinde yapılmadı.
37 yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay ve de General, Kara Kuvvetleri Komutanlığından izinli Orgeneral Cemal Gürsel ile 27 Mayıs 1960'da yönetimi ele geçirdi. Parlamentoyu feshettiler, Anayasayı askıya aldılar, iktidardaki Demokrat Parti'yi kapattılar, Cemal Gürsel cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanları, milletvekillerini, genelkurmay başkanını tutuklayan darbe yönetimi "Milli Birlik Komitesi" adıyla Türkiye’yi yönetmeye başladı.
Yüksek Adalet Divanı adı verilen Yassıada'da kurulan darbe mahkemesinde yargılanan Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan 16-17 Eylül 1961’de idam edildiler.
15 Ekim 1961 seçimleri idamlardan bir ay sonra yapıldı. Seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Millet Partisi’nin yerini alan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) ile kapatılan Demokrat Parti'nin (DP) devamı oldukları iddiasında olan Yeni Türkiye Partisi (YTP) ve Adalet Partisi (AP) katıldı.
Adana’dan bir hatıramı daha sizlerle paylaşmak istiyorum:
5 Ocakta her yıl Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu kutlanmaktaydı.
Hatırlıyorum bir defasında kurtuluş töreninde okulumuzu temsilen şiir okumuş ve büyük alkış almıştım.
Boyum kısa ve yaşım küçük olduğu için kürsüye çıkmakta zorluk çekeceğimi gören eski bir savaş gazisi beni kucakladığı gibi kürsüye çıkarmış ve inerken de kucaklayarak indirmiş, alnımdan öpmüştü.
O gün kalpaklı, üniformalı, bir gazi’nin bana yardım edişinden büyük gurur duymuş ve çocukça bir duygu ile adımın Gazi oluşuna da sevinmiştim.
Bugün hala o kalpaklı, özel üniformalı babacan adamı hatırladığım zaman içimde eski savaş gazilerine karşı bir sıcaklık duyarım.
Benim Adana İmam Hatip Lisesindeki yaşantım bu şekilde dolu-dolu geçmişti.
Bu okulda okurken pek çok güzel arkadaşlarım olmuştu.Pek çok güzel günlerim olmuştu.
Ahde vefayı, çalışmayı, sevgiyi, saygıyı, aşkı, dostlukları, ahbaplıkları, konuşmayı,yazmayı burada öğrenmiştim.
Nihayet okuldan ayrılış anı gelip çatmıştı.
Okulumuzdan mezun olmak ayrı bir dertti, iki aşamalı hem yazılı hem sözlü olarak yapılan Yüksek İslam Enstitüsün sınavını kazanabilmek ayrı bir dertti.
O yıl bir koltukta 3 karpuz taşımaya çalışacaktık. Öyle ya… Pek çok arkadaşım okuldan mezun olamamıştı…
Bir yıl önce sadece İstanbul ve Konya’da bulunan Yüksek İslam Enstitü sınavlarına giren yüzlerce öğrenci sınavları kazanamamıştı.
Bitirme sınavlarımız 1 ay devam etmişti.Biz bir arkadaş grubu,sınıf futbol takımı olarak hem yazın suyu çekilen eski Adana barajında Pazar günleri diğer takımlarla futbol maçı yapıyor,hem hafta içinde sınavlara katılıyorduk.
Derken bitirme sınavları da bitmişti.
21 dersten bitirme sınavına girmiş HADİS dersinden bütünlemeye kalmış, haziranda diploma alamamıştım.
Eylülde Hadis dersinden bitirme sınavına katılacaktım.
Yüksek İslam Enstitüsü sınavı ise eylül sınavlarından sonra yapılacaktı. Hadis dersinden ikmale kalmak benim için çok büyük bir avantaj olmuştu…
Çünkü yüksekokul sınavında hem yazılı hem sözlüde Hadis dersinden çok soru sorulmuştu…
Ben bitirme sınavına hazırlanırken aynı dersten yüksekokul sınavına da çalışmıştım.
Eylülde ikmale kaldığım Hadis dersinden sınıfımı geçtim ve diplomamı aldım.
Bir hafta sonra Yüksek İslam Enstitüsü’ nün yazılı sınavı aynı okulumuzda yapılmıştı.
Sınav soruları sorulduğu zaman adeta sevinçten uçacaktım. Çünkü soruların ağırlık noktası Hadis dersiyle ilgiliydi ve ben ikmale kalışım nedeniyle bu konuda taze bilgilere sahiptim. Onlarca Hadis ezberlemiştim, anlamlarıyla birlikte…
Hadisin tarihçesini de çok iyi öğrenmiştim…
Hatırladığım kadarıyla 3 uzun Hadis-i Şerifin baştan ilk iki kelimesi verilmiş, devamını anlamlarıyla birlikte yazmamız istenmişti.
Sadece bu sorunun cevabı bile 2 parşömen tutuyordu.3 saatlik sınav sonunda 6 parşömenlik cevaplarımı komisyon üyesine teslim ettiğim zaman o da biran şaşırmış,arkalı önlü cevaplarımı görünce beni kutlamıştı.
Onlarca arkadaşım sınavı kazanamamışken ikmale kalışım nedeniyle adeta satır-satır ezberlediğim Hadis dersi sayesinde İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünün yazılı sınavını kazanmıştım.
Hüzünlü bir şekilde canciğer arkadaşlarımı, sevdiğim kişileri bırakarak Ortaöğrenimimi tamamladığım Adana’dan ayrılmış sözlü sınav için İstanbul’un yolunu tutmuştum…
Hoşça kalıntz.
( devam edecek )

26.10.2020