* İLETİŞİM NUMARALARI AYDIN KAYNARPINAR 05054830058ALİ BİLGİÇ 05055020621AHMET BAYAR 05357637429
* KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI ART NİYETLE KULLANDIKLARINI TESBİT ETTİK. BU NEDENLE NUMARALARI GİZLEDİK. ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEKİ TELEFONLARI ARAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ
  AHMET BULUT 1970 MEZUNUMUZ EMEKLİ GAZİANTEP İL MÜFTÜSÜ
MANEVİ ŞİFA VE DİRİLİŞ AYI RAMAZAN'I FERASETLE DEĞERLENDİRME:
  MUSTAFA VARLI 1963 MEZUNUMUZ E.HATAY İL MÜFTÜSÜ
KIBRIS'TA NELER OLUYOR?
  GAZİ MERT 1964 Mezunumuz Eğitimci Yazar
İSLAMIN GETİRDİKLERİ: KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI İSLAMIN KADINLARA VERDİĞİ DEĞER
  SELAMİ KAYTANCI 1971 Mezunumuz Eğitimci
Deve kuşu gibi olmak!..
  DR ALİ CAYMAZ 1990 Mezunumuz
İMAM-HATİP LER
  NİZAMETTİN DURAN 1975 Mezunumuz Eğitimci Yazar
“Şahit Ol Ya Rab!”
  MUSTAFA AKDAĞ
İmam-Hatipler Yeniden Parlıyor
  İBRAHİM SAY 1999 Mezunumuz
EKMEK ARASI LAHMACUNDAN THE İMAM?A
  ADEM ARMAĞAN 1975 Mezunumuz Şair/Yazar
 
 
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?
Çok iyi
İyi
Fena değil
Kötü

 
 

AHMET BULUT 1970 MEZUNUMUZ EMEKLİ GAZİANTEP İL MÜFTÜSÜ

MUBAREK RAMAZAN'IN EN YAKIN HABERCİSİ BERAT KANDİLİNİ İHYA

 
Allah'a hamdolsun ,
adım adım,Yılın zirvesi,Ayların gözdesi,Onbir Ayın Sultanı,İlahi rahmet ve huzur iklimi olan Mubarek Ramazana yaklaşıyoruz.Bunun en yakın habercisi İdrak ettiğimiz Berat Kandili'dir.Artık Ramazan'a onbeş gün kaldı.
 
Berat;suçtan,borçtan,kazadan,beladan,cezadan,hastalıktan,
her türlü sıkıntıdan kurtulma anlamına gelir.
 
Dini terim olarak ise;insanoğluna,hayatın,gençliğin,sağlığın,
varlığın,ilmin v.s.nin hesabının tek tek sorulacağı İlahi Mahkemede temize çıkma,aklanma,günanlardan kurtulma,berat etme manasını ifade eder.
 
Duaların reddolunmadığı beş mubarek geceden biri olan Berat Gecesi, aynı zamanda Ma'firet gecesi olarak da adlandırılır.Çünkü, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.),kularına daima rahmet nazarı ile bakan Yüce Allah'ın Bu Gecede;
-"Yok mudur benden af dileyen,affedeyim,
-Yokmudur benden rızık isteyen ona rızık vereyim,
-Yok mu musibetlere uğrayan,ona afiyet vereyim.Yok mu isteyen....buyurduğunu müjdeler.(1)İşte;
"Ey rahmet'i bol Patişah,
Cürmüm ile geldim Sana,
Ben eyĺedim hadsiz günah,
Cürmüm ile geldim Sana.
Senin adın Gaffâr iken,
Ayıp örtücü Settâr iken,
Kime gidem Sen var iken,
Cürmüm ile geldim Sana." diye Allah'a sığınacağımız
zamanda bulunuyoruz. Kulluk bilinci ve mü'min feraseti ile önümüze çıkan fırsatları iyi değerlendirmek,dua,ibadet ve tevbelerimizi artırarak Af ve huzur Ayı Ramazan'a girmenin niyet ve gayreti içinde olmalıyız.
Elbette,kulluk sorumluluğumuz,belirli gün,gece ay ve zaman dilimleri ile sınırlı değildir."Sana ölüm gelinciye kadar Rabbi'ne kulluk et ".(2)İlahi emri, sorumluluk çağımızdan(mükellef olma yaşından)itibaren can kafesten uçana kadar hayatımızın her aşamasında ķulluk görevlerimizin devam ettiğini göstermektedir.Ancak,mü'min olarak,küçük-büyük günahlarımızı düşünmek,yapmamız gerekirken yapamadıklarımıza pişmanlık duyabilmek ve Hz.Ömer'in her gece Nefis muhabesi yaparak,"Bugün Allah için ne yaptın Ya Ömer?"diye nefsine sorduğu gibi muhasebe yapabilmek için Mubarek Gün ve Geceler bir fırsattır.
 
Coronadan ve sıkıntılı günlerden kurtulma çabalarımızı,Berat Gecesinin bereketi,manevi zırhımız olan duanın koruyucu zırhı ile taçlandırmayı unutmamalıyız Bu sebeple,Allah Rasülü'nün,Berat Kandili'nin,gecesini İbadetle,gündüzünü (ertesi günü)Oruçlu geçirmeyi tavsiye ettiğini ve Ramazan hariç diğer Aylardan daha fazla Şaban Ayında Oruç tuttuğuğınu örnek almalıyız.(3)
 
Eğer mü'min duyarlılığı ile bu geceden itibaren manevi temizlik ve hazırlıkla Kur'an,Oruç,Zekat,dayanışma,gönül köprülerini yenileme,kırık gönülleri tamir etme ve İlahi af Ayı olan Mubarek Ramazan'a girmeliyiz.Ancak bu şekilde,Rahmet Ayına girersek;Allah için Oruç tutmanın hazzını,Kur'an okumanın,dinlemenin,Dini sohbetlere kulak vermenin bereketini,sadaka vermenin,paylaşmanın mutluluğunu;kısacası mü'min olmanın izzet ve şerefinini hep birlikte doya doya,duya duya hissetmiş ve yaşamış oluruz.Allah bizleri O Güzel Ramazan Günlerine kavuştursun.Berat Kandiliniz mubarek olsun.
 
Ahmet BULUT.
Emekli İl Müftüsü
 
DİPNOT:
1-Tirmizi Savm.39,İbn.Mace İkamet'üsSalat 191.
2-Hicr 99.
3--Buharı savm52-53. Muslim sıyam 173-174.

6.4.2021