* İLETİŞİM NUMARALARI AYDIN KAYNARPINAR 05054830058ALİ BİLGİÇ 05055020621AHMET BAYAR 05357637429
* KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI ART NİYETLE KULLANDIKLARINI TESBİT ETTİK. BU NEDENLE NUMARALARI GİZLEDİK. ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEKİ TELEFONLARI ARAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ
  SEYFİ GÜNAÇTI 1971 MEZUNUMUZ EĞİTİMCİ YAZAR
Adana yollarında
  MUSTAFA VARLI 1963 MEZUNUMUZ E.HATAY İL MÜFTÜSÜ
HAYIRLI SABAHLAR
  AHMET BULUT 1970 MEZUNUMUZ EMEKLİ GAZİANTEP İL MÜFTÜSÜ
ŞEFKAT ABİDESİ ANALARIMIZ
  DR ALİ CAYMAZ 1990 Mezunumuz
İMAM-HATİP LER
  SELAMİ KAYTANCI 1971 Mezunumuz Eğitimci
Deve kuşu gibi olmak!..
  GAZİ MERT 1964 Mezunumuz Eğitimci Yazar
ANAMUR’DA BİR İLK: BILDIRCIN ÇİFTLİĞİM
  NİZAMETTİN DURAN 1975 Mezunumuz Eğitimci Yazar
Diyanet İşleri Eski Başkanı’nın Mahcubiyeti!
  MUSTAFA AKDAĞ
İmam-Hatipler Yeniden Parlıyor
  İBRAHİM SAY 1999 Mezunumuz
EKMEK ARASI LAHMACUNDAN THE İMAM?A
  ADEM ARMAĞAN 1975 Mezunumuz Şair/Yazar
 
 
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?
Çok iyi
İyi
Fena değil
Kötü

 
 

SELAMİ KAYTANCI 1971 Mezunumuz Eğitimci

Deve kuşu gibi olmak!..

Deve kuşu gibi olmak!..

Bizler, Texas & Tommiks kuşağı çocuklarıyız… Harçlıklarımızı, yeni çıkacak sayıyı alabilmek ya da eski sayıları kiralayabilmek için kullanan, duvar diplerinde gözlerimiz şişene kadar büyük bir heyecanla bu çizgi romanları yalayıp yutan bir nesiliz.

ABD emperyalizmi, bu çizgi romanlarla zihinlerimizi iğdiş etti. Bu çizgi romanlar bize Kızılderililer’in nasıl birer canavar olduklarını, başları ezilmesi, tamamının yok edilmesi gerekli ilkel mahluklar olduklarını öğretti; hayır, öğretmedi, beyinlerimize âdetâ mıhladı!.. En korkunç olanları da Siular ve Çeyenler’di… İnsanların kafa derilerini yüzmekten zevk alan aşağılık canilerdi bunlar. Bunların hakkından da, Amerikan milliyetçisi “Blek” lakaplı Texas’la arkadaşları Rodi, Profesör Oklitus ve sevimli kahraman Yüzbaşı Tommiks’le arkadaşları Konyakçı ve Doktor Sallaso gelebilirdi. Onlar, bizim gözümüzde büyük, yenilmez birer kahramandı. Hele bir de “Kinova” vardı ki, Kızılderililer’in baş belasıydı…

Yıllar sonra öğrendik ki, Kızılderililer, Avrupalı katiller sürüsü eşkıyalar tarafından yurtları işgal ve talan edilmiş masum ve zavallı insanlardır. Vatanlarını keşfeden bu katiller ve vahşiler sürülerini çiçeklerle karşılamalarına, ekmeklerini, altınlarını ikram etmelerine rağmen, açgözlü bu katiller sürüsü tarafından nesilleri yok edilmiş bir topluluktu. Ve de bize kahraman diye yutturulanlar da tam manasıyla birer eşkıya ve katiller sürüsüydü!.. Bu çizgi romanlar, ev sahibini haksız çıkartmaya çalışan hırsızların romanıydı.

Sanatın, edebiyatın, çizgi romanın, daha sonra da sinemanın nasıl bir etki, nasıl bir tahrip gücüne sahip olduğunu idrak edemedik. Bunları olumlu şekilde kullanmayı, çocuklarımızı yıkıcı akımlardan bunlarla korumayı, doğruya, hakka bunlar vasıtasıyla yönlendirmeyi akledemedik, beceremedik. Elin gavuru, bunları tepe tepe kullandı ve nesillerimizin ırzına geçti âdetâ!.. Kendi kültür ve ideolojilerini direkt veya süblimal mesajlarla beyinlere kazıdı, çocuklarımızı elimizden çekip aldı ve kendi oyuncağı yaptı. Peki, biz ne mi yaptık?!.. Sadece yasakladık!.. Çocuklarımızı bunlardan uzak tutmak için şiddetli yasaklar getirdik!.. Oysa, sadece yasaklamakla bir yere varılacak olsaydı, IV. Murat’ın içki yasağı ile varılırdı.

Televizyonun hayatımıza girdiği ilk yılları hatırlıyor musunuz?!.. Bir kısım müridân u şeyhânın, bu gavur icadının evlere sokulmaması, izlenmemesi, izleyenlerin ne büyük günahlara dûçâr olacakları... vs yollu konuşmalarına, va'zu nasihatlarına tanık olmuşsunuzdur. Belki haklı kaygıları vardı, söylediklerinin bir çoğu doğruydu... Ama göremedikleri bir şey vardı. Çağın akışını, gelişen teknolojinin neler getireceğini, nelere gebe olduğunu vs idrak edemiyorlardı. Çağın getirdiği bu yeni silahların farkında değillerdi. Bu yeni silahların nasıl bir etki oluşturacağı, ne büyük yıkımlar getireceği, bu silahları bizim nasıl kullanıp yıkımları engelleyebileceğimiz, şerri hayra nasıl döndüreceğimiz... vs hususlarında bir gayretleri yoktu!.. Elin gavuru, o silahları tepe tepe kullandı, akla hayale gelmedik süblimal mesajlarla körpe beyinleri iğfal etti. Çocuklarımızı avuçlarımızın içinden sabun gibi kaydırıp çekip aldı. Cami kürsülerinden üç beş içi geçmiş ihtiyara verdikleri ateşli nutuklar, vaazlar, yasak mesajları hiçbir tesir icra etmedi. Çağın bu yeni silahlarının etki gücünü hesap edemeyenler, nasıl kullanılacağını bilemeyenler, ancak kaybettiği değerlere ağıtlar yaktılar… Atı alan, Üsküdar’ı da Atlas Okyanusu’nu da çoktan geçmişti oysa!..

Ve ne hazindir ki, üç yüz bilmem kaç kişiden oluşan, her biri büyük büyük makamlar işgal etmiş İmam Hatip mezunu bir Whatsapp grubu arkadaş içinde bile, hâlâ bu yeni silahların farkında olmayan, sosyal medyanın gücünü göremeyen, bunlardan istifade etmeye yanaşmayan... bir yığın arkadaşımız var... Hâlâ akıllı telefon, bilgisayar, İnternet, WhatsApp, Facebook, Twitter... kullanmaktan kaçan, öcü gibi korkan... arkadaşlar var. Bu silahlar kullanılmadan bu toplum, bu yeni nesil nasıl değiştirilecek, nasıl yönlendirilecek, nasıl korunacak bilemiyor, düşünemiyorlar...

LAWRENS'i, GERTRUDE BELL'i biz neden film yapıp da süblimal mesajlar veremedik; İngiliz’i, İngiliz’in alçaklıklarını deşifre edemedik?!.. Bizim yerimize elin gavuru çekti bu filmi ve kendi istediği gibi anlattı. Kendi mesajını verdi. Oysa bu tarihi olayları biz kendi bakış açımızdan bir mesaja dönüştürebilirdik; yeni nesilleri uyandırabilir, İngiliz’in oyunlarına karşı koruyucu aşı haline dönüştürebilirdik. O zaman, yeni nesil, EXETER’in CHATHAM HAUSE’un ne olduğunu daha iyi idrak eder, oyunlarına gelmezdi.

Mesela biz bir TOPAL MOLLA, bir KESNİZANİ filmi çekemez miyiz?!.. Böylece İngiliz’in, ABD’nin oyunlarını, alçaklıklarını deşifre edemez miyiz?!.. Böylece kâfirî güçlerin, tasavvuf ve tarikatları, dini kullanarak bizi içten yıkmalarına engel olabilirdik. O zaman FETÖ’lere, SÜTO’lara bilmem daha nelere mani olabilirdik.

Mesela komedi tadında bir "ZEYTİN YAĞLI YİYEMEM" filmi çekip MARSHALL YARDIMI'nın, yine komedi tadında bir FULBRİGHT filmi çekip ABD kültür emperyalizminin ipliğini pazara çıkaramaz mıyız?!.. Ne bileyim, bunun gibi onlarca, yüzlerce konuyu süblimal mesajlarla beyinlere işleyip düşmanın silahına misliyle karşılık veremez miyiz?...

Milli Eğitim Bakanlığı, artık bundan böyle okullarda akıllı cep telefonlarının ders aracı olarak kullanılmasına izin verdi. Geç bile kalındı!.. Teknolojiden kaçamazsınız, yasaklarla bunlara karşı gelemezsiniz!.. Bunları olumlu kullanmanın yollarına kafa patlatmadan bir yere varamazsınız!..

Heeyy, oradakiler!.. Uyanın artık!.. Çağ değişti dostum!.. Nasıl ki kasırgaya dönüşmüş bir rüzgarın önünde duramaz, yıkımlarına engel olamazsanız, bu yeni silahların da karşısında duramazsınız!..

Camide kürsüde vaaz eden, minberde hutbe okuyan hoca efendi!.. İçi geçmiş, bir gözü toprakta üç beş ihtiyara yaptığın ateşli va’z u nasihatların hiçbir kıymeti harbiyesi yok!.. İnterneti, akıllı telefonu, Whatsapp’ı, Facebook’u, Twitter’i kullanarak milyonlarca insana ulaştıracağın aklı başında birkaç mesajın, camideki bu ateşli va’z u nasihatinden binlerce defa daha etkili olacağını idrak etmelisin!.. Artık camilerde internetli, büyük ekranlı prodüksiyonlarla vaaz ve hutbe devri başlatılmalı…

Ve sen, ister İmam Hatip, ister İlahiyat, isterse bilmem ne fakültesi mezunu dostum, bu sosyal medyayı kullanmadan bir yere varamayacağının farkına varmalısın artık!..

YA BU SOSYAL MEDYAYLA, ÜZERİNE FARZ OLANI YAPAR SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİRSİN, YA DA DEVE KUŞU GİBİ BAŞINI KUMA GÖMÜP BANA NE DER, SONRA DA OLUP BİTENE AĞIT YAKARSIN!... E CANIM, KENDİNİ HAKLI ÇIKARTACAK SAVUNMA MEKANİZMALARI DA UYDURURSUN ARTIK!...

 

Kaynak: Deve kuşu gibi olmak!.. - Selami Kaytancı

18.12.2019