* İLETİŞİM NUMARALARI AYDIN KAYNARPINAR 05054830058ALİ BİLGİÇ 05055020621AHMET BAYAR 05357637429
* KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI ART NİYETLE KULLANDIKLARINI TESBİT ETTİK. BU NEDENLE NUMARALARI GİZLEDİK. ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ MEZUNLARIMIZIN TELEFON NUMARALARINI İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEKİ TELEFONLARI ARAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ
  SEYFİ GÜNAÇTI 1971 MEZUNUMUZ EĞİTİMCİ YAZAR
Adana yollarında
  MUSTAFA VARLI 1963 MEZUNUMUZ E.HATAY İL MÜFTÜSÜ
HAYIRLI SABAHLAR
  AHMET BULUT 1970 MEZUNUMUZ EMEKLİ GAZİANTEP İL MÜFTÜSÜ
ŞEFKAT ABİDESİ ANALARIMIZ
  DR ALİ CAYMAZ 1990 Mezunumuz
İMAM-HATİP LER
  SELAMİ KAYTANCI 1971 Mezunumuz Eğitimci
Deve kuşu gibi olmak!..
  GAZİ MERT 1964 Mezunumuz Eğitimci Yazar
ANAMUR’DA BİR İLK: BILDIRCIN ÇİFTLİĞİM
  NİZAMETTİN DURAN 1975 Mezunumuz Eğitimci Yazar
Diyanet İşleri Eski Başkanı’nın Mahcubiyeti!
  MUSTAFA AKDAĞ
İmam-Hatipler Yeniden Parlıyor
  İBRAHİM SAY 1999 Mezunumuz
EKMEK ARASI LAHMACUNDAN THE İMAM?A
  ADEM ARMAĞAN 1975 Mezunumuz Şair/Yazar
 
 
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?
Çok iyi
İyi
Fena değil
Kötü

 
 

AHMET BULUT 1970 MEZUNUMUZ EMEKLİ GAZİANTEP İL MÜFTÜSÜ

ŞEFKAT ABİDESİ ANALARIMIZ

Analar,varlık sebebimiz,sevgi pınarımız,rahmet çağlayanımız,sıcak aile yuvalarımızın Şefkat Abideleridir.
İlk oyuncağımız,ilk kundağımız,ilk kucağımız,dünya'ya gelişimizden itibaren şahsiyet peteğimizi sevgi,ilgi,bilgi,görgü,
tecrübe ile şekillengiren İlk Mürebbimiz,ilk ücretsiz hayat bilgisi Öğretmenimizdir.Okuyup,çalışıp meslek sahibi olmamızda,sıcak bir aile yuvası kurup Cennet Reyhanı çocuklarımızla mutluluğu yakalamamızda daima hamimiz,velinimetimiz ve duayenimizdir.
Hele bir düşünün; 9 Ay,10 gün karnında taşıyan,tarifsiz zahmet ve sıkıntılarla dünyaya getiren,uykusuz gecelerde ninni söyleyen,beşik sallayan, hastalandığımızda çırpınan,çare arayan,ağlıyan,hayatını,beşikten eşiğe kadar büyümemize,yetişmemize rehin veren,karşılıksız seven fedakarlık abidesidir analarımız.Adeta Allah'ın İnsanoğluna bahşettiği Şefkatin Dünya'daki tecellisidir.Anaların sevgisi,bebeklik,çocukluk,gençlik ve ihtiyarlık devrelerimizde de artarak devam eden,bize daima kol kanat germeye,kendini feda etmeye kadar uzanan bir sevgidir.
Anaların,şefkat kanatları ile Evladını ısıtmak,serinletmek,
koruyup kollamak için,sımsıcak yüreğini,sevgi dolu kucağını onlara açmasını anlatan Atasözlerimiz ne kadar anlamlıdır:
"Ana yürekten yana,
Ana kucağı Şefkat bucağı.
Ana gibi Yar olmaz.
Ana hakkı ödenmez.
Ana kucağı Cennet bucağı.
Ananın bastığı yavru incinmez.
Ana erkeğinin eşi,Ailenin Güneşidir.
Ana evladını atmış da,yar kenarında yine tutmuş.
Ana başa taç imiş
Her derde ilaç imiş .
Bir evlat pîr olsa da
Ana'ya muhtaç imiş"
Gerçekten,Dünya'da Kadına verilecek en büyük Şeref Taçı Analıktır; 1970 li Yıllarda Ülkemizde yapılan bir Ankette,Ev,İş,sanat Kadınlarına,Devlet Memuru Hanımlara üç soru sorulur."Serveti mi,Şöhreti mi,Yoksa mutlu bir Yuvada sevilen ,sayılan,değer verilen bir Ana olmayı mı? tercih edersiniz?Ankete katılan Hanımların %99 ",Mutlu bir yuvada sevilen bir eş ve Ana olmayı Dünyanın servetine de, şöhretine de tercih ederiz."cevabını verirler.Rahmet Elçisi Segili Peygamberimiz(s.a.s)in müjdesine kulak verelim:
"Cennet Anaların ayağı altındadır"(1)
Gönül huzurumuzun, rızık bereketimizin,Aile mürüvvetimizin kısacası, Dünya ve Ahiret saadetimizin kazanılmasında Ana-baba duasının katkısı çok önemlidir.Anaların,Evladı için",Ayağına taş bile deymesin.Tuttuğun Altın olsun "gibi hayır duaları Allahın izni ile, kaza,bela ve her türlü sıkıntılarımıza karşı koruyucu kalkanımızdır.Kur'an-ı Kerimde Yüce Allah:Ana- babaya iyi davranmamızı,Kendisine İbadetten hemen sonra zikreder.
"Eğer onlardan biri,ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara "ÖF" bile deme,onları azarlama,
Onlara tatlı ve güzel söz söyle Onlara merhamet ederek,tevazü kanatlarını indir ve de ki ;"Rabbim!Tıbki ben küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi Sen de onlara acı."(2).
"Sıcak bir Yaz Mevsiminde, Bir Sahabi,yalın ayak başı açık, Yaşlı Anasını,Anaların bebeğini kundaklayıp sırtına sarması gibi sırtına sarıp Tavaf yaptırırken, gözü Rasulullah'a erişir.Duraklayarak sorar; "Ya Rasulallah,Yorgun argın uzak diyarlardan Annemi sırtımda buraya kadar getirdim.O'na Ķabeyi Muazzama'yı bu sıcak ve kalabalıkta Tavaf yaptırıyorım.Bu davranışımla Analık hakkını ödeyebildim mi?.Allah Rasülü Ona; "Hayır,değil Bu davranışınla Anana karşı hakkını ödemek şöyle dursun;Anan sana hamile iken, her ñefes alıp verirken çektipi sıkıntının bile karşılığını ödeyemezsin."buyurdu(3).
Yaşımız, cinsiyetimiz, makam ,mevki,imkan dünyalık oyalanma vasıtası mal melal birikimlerimiz ne olusa olsun Anaların duasına muhtacız.Onları kaybetmeden kıymetini bilelim.Ünlü Halk Ozanımız Karacoğlan;
"Ana baba kıymetini bilmedim
Arkamızda Karlıca bir Dağ imiş" der.
Bugün Analarımız,bizden bol para,lüks eşya,tereyağlı baklava, yağsız pirzola, kara kovan balı değil ;gerçekten özlediği tatlı dili, güler yüzü,yumuşak ,sıcak,şefkatli davranış zerafetlerini,Haftada,Ayda,Kandilde,Bayramda "Anacığım Nasılsın? Ziyaretini bekliyor.Sadece Sene de bir gün değil!
Eli öpülesi Annelerimizin,nefsimiz,neslimiz,Vatanımız,Milletimiz,Devletimiz için hayır dualarını almayı ihmal etmiyelim. Bu vesile ile,Anneler Gününü tebrik eder,beni dar geçim şartlarında binbir zahmetle, hayır duaları ile büyüten Canım Annemle birlikte Rahmet-i Rahman'a kavuşan bütün Annelerimizi rahmetle, hayır dua ve Fatiha ile anıyorum. : A Ahmet BULUT.
Emekli İl Müftüsü.
Pozantı-ADANA.
DİPNOT:
1-Hadis.Nesai,Cihad 6.
Ibni Hanbel V. 198. .
2-İsra 17/23-24.

11.5.2021